RAY BAN

KENDİNİ ÖZGÜRCE İFADE ETMEK İSTEYENLERİN VAZGEÇİLMEZİ,

RAY BAN

Ebedi tarz, özgünlük ve ifade özgürlüğü, nesillerdir güneş ve optik gözlüklerde lider olan Ray-Ban’in temel değerleridir. Ray-Ban, 1936 yılında Amerikan şirketi Bausch & Lomb tarafından üretilen, İtalyan&Amerikan stili lüks gözlük markasıdır. Markanın en popüler modelleri olarak Ray-Ban Wayfarer, Aviator ve Clubmaster sayılabilir.

1929'da ABD Ordusu Hava Kuvvetleri Albay John A. Macready, New York merkezli bir tıbbi ekipman üreticisi olan Bausch & Lomb ile birlikte, pilotların gökyüzünün yoğun mavi ve beyaz tonlarının neden olduğu dikkat dağınıklığını azaltacak havacılık güneş gözlükleri yaratmak için çalıştı. Özellikle, Macready, pilotların gözlüklerinin nasıl buğulanarak yüksek irtifada görünürlüğü büyük ölçüde azaltıp azaltmayacağı konusunda endişeliydi. 1936'da oluşturulan ve "Parlama Önleyici" olarak bilinen prototip, görüşü engellemeden parlamayı kesebilen plastik çerçevelere ve yeşil lenslere sahipti. Darbeye dayanıklı lensler 1938'de eklendi. Güneş gözlükleri ertesi yıl metal bir çerçeve ile yeniden tasarlandı ve Ray-Ban Aviator olarak patentlendi.

Ray-Ban'ın en popüler güneş gözlükleri Wayfarer ve Aviator modelleridir. Birleşik Devletler Ordusu’nun havacıları için yaratılan ikonik Ray-Ban Aviator modelinin piyasaya sürülmesinden bu yana, Ray-Ban kültürel değişimin ön saflarında yer aldı. Marka, dünyanın dört bir yanındaki ünlüler ve stil ikonları tarafından kullanılarak ifade sembolü haline geldi.

1980'lerde Ray-Ban Clubmaster modeli en çok tercih edilen modeller serisine eklendi. Clubmaster'ın keskin bir çerçevesi var ve Wayfarer ve Aviator'ın ardından 1980'lerin en çok satan üçüncü güneş gözlüğü stili oldu. 1999 yılında Bausch&Lomb markayı, İtalyan gözlük firması Luxottica Group’a sattı. Bunun ardından Ray-Ban büyümesini hızlandırdı ve tüm dünyaya satışı yapılmaya başlandı.

Ray-Ban, varlığının her on yılı boyunca popüler kültürü şekillendirdi. Ray-Ban gözlükleri asla geçici bir trend olmadı, kullananlar hep bir akıma ait olduklarını hissettiler. Ve şimdi, ilk Ray-Ban Aviator üretiminden çok uzun yıllar sonra bile, Ray-Ban kalıcı bir klasik olmaya devam ediyor.

RAYBAN
1 2 3 ... 5 >
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR