Armani

ARMANI

80’li yılların başında, Giorgio Armani tarafından yaratılan bu marka, Armani’nin çizgilerini, stilini seven, trend müşteriler için hazırlanmıştır. Armani’nin temel unsurlarını incelemeden önce, kuruluş öyküsüne bir göz atalım.

Giorgio Armani, 11 Temmuz 1934 tarihinde Piacenza, İtalya‘da doğmuştur. Liseyi bitirdikten sonra Milano Üniversitesinin Eczacılık bölümüne kaydolmuştur. Ancak 3 sene sonra okulu bırakıp fotoğrafçılıkla uğraştı. 1957 yılında askere çağırılmasıyla orduya yazıldı. Daha sonra Milano‘da moda ve aksesuar mağazası La Rinascente’de vitrin düzenleyici olarak çalışmaya başladı. Erkek giyim bölümünün satıcısı olmaya devam ederek pazarlamada değerli tecrübeye imza attı. 1961 yılından 1970 yılına kadar tanınmış moda evi Nino Cerruti için çalıştı ve sonra Galeotti ile 1973 yılından itibaren birlikte Allegri, Bagutta, Hilton, Sicons, Gibò, Montedoro ve Tendresse de dahil olmak üzere birçok moda evinde serbest tasarımcı olarak çalıştı.

Sergio Galeotti adında bir arkadaşı ile birlikte erkek giyimi üzerine çalışmaya başlayan Giorgio Armani, 24 Temmuz 1975 tarihinde kadın giyimine de el atıp Milano’da “Giorgio Armani S.p.A.” adlı ilk şirketini kurdu. Aynı yılın ekim ayında, 1976 ilkbahar ve yaz için erkek hazır giyim koleksiyonunu sundu. Kız kardeşi Rosanna Armani de şirkete katıldı. Ortağı Sergio Galeotti’nin 1985 yılında ölümünün ardından tek olarak firmanın sahibi oldu.

1978 yılında lüks hazır giyim üretimi yapmayı mümkün kılan Gruppo Finanzario Tessile (GFT) ile anlaştı. 1979 yılında Giorgio Armani Corporation’ı kurduktan sonra Amerika Birleşik Devletleri için üretim yapmaya başladı. GA Le Collezioni, Giorgio Armani İç Giyim ve Mayo ve Giorgio Armani Aksesuarları da dahil olmak üzere birçok yeni ürün serisini piyasaya sürmesi ile uluslararası biri haline geldi.

1980 yılında L’Oréal ile parfüm yaratmak için önemli bir anlaşma imzaladı ve Armani Junior, Armani Jeans ve Emporio Armani ürünlerini piyasaya çıkardı. Bunu 1982’de Emporio İç Giyim, Mayo ve Aksesuarları izledi. Milano’da Emporio ürünleri için yeni bir mağaza açtı.

Çağdaş çizgiler, modern şekiller ve malzemelerle ayırt edilen yenilikçi ve renkli tasarımlarla Emporio Armani markasıyla yeni bir stil yarattı.

Armani
1 2 3 >
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR